Jaunumi

Latvijas Pasts velta pastmarku ievērojamajam latviešu vieglatlētam Jānim Daliņam

Latvijas Pasts izdod jaunu pastmarku un aploksni, godinot vienu no izcilākajiem latviešu vieglatlētiem – pirmo olimpiskās medaļas ieguvēju Latvijā un pirmo Eiropas čempionu soļošanā Jāni Daliņu (1904–1978). Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana paredzēta 2020.gada 23.oktobrī Valmieras integrētajā bibliotēkā Cēsu ielā 4 no plkst.12.00 līdz 16.00.

Jānim Daliņam veltītā pastmarka izdota 100 000 eksemplāru tirāžā, savukārt īpašā aploksne – 1000 eksemplāros. Pastmarkas nominālvērtība ir 1.00 EUR, un tā atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramu Latvijas teritorijā. Filatēlijas jaunumu dizains tapis sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību.

Pastmarkas vizuālajā noformējumā izmantots fotoattēls no Valmieras muzeja arhīva. To muzejs saņēma no kādas valmieriešu ģimenes, kas savulaik bijuši dedzīgi Jāņa Daliņa atbalstītāji. Izcilais soļotājs redzams sacensībās Rīgā 1930.gados. Savukārt uz aploksnes redzams soļotāja Jāņa Daliņa vārdā nosauktais stadions Valmierā.

Pirms 88 gadiem, 1932.gada 3.augustā, Losandželosā 50 kilometru soļojumu veica valmierietis Jānis Daliņš. Tas bija soļojums pēc sudraba, pirmā olimpiskā medaļa Latvijai. Savu neticamo karjeru sācis vien piecus gadus iepriekš, Jānis Daliņš ar talantu, vienkāršību un milzīgajām darba spējām apbūra līdzcilvēkus. Viņi izpirka biļetes, kāpa pat kokos un sēdēja uz sētas, lai redzētu Jāni Daliņu soļojam. Līdz ar viņa panākumiem Latvijā dzima līdzjutēju kustība.

Jānis Daliņš ir ievērojams latviešu sportists – viens no visu laiku izcilākajiem latviešu vieglatlētiem. Savas profesionālās karjeras laikā uzvarējis daudzās soļošanas sacensībās Latvijas un pasaules mērogā. 1932.gadā Amerikas Savienotajās Valstīs, Losandželosā risinājās X olimpiskās spēles, kurās slavenais sportists izcīnīja sudraba medaļu 50 km soļojumā, iegūstot pirmo olimpisko medaļu Latvijas sporta vēsturē.

Starptautiskajā arēnā Jānis Daliņš debitēja 1929.gadā, izcīnīdams 2.vietu populārajā 25 km soļojumā ”Šķērsām Berlīnei”. 1930.gadā, piedaloties šajās sacensībās otro reizi, atkal uzvarēja. Rīgā pirmajās starptautiskajās sacensībās 1930.gada 30.maijā Jānis Daliņš sīvā cīņā izcīnīja otro vietu, par ko viņu sveica milzīgs līdzjutēju pūlis. 1932.gada 16.jūnijā Rīgas hipodromā viņš sasniedza jau divus jaunus pasaules rekordus – 25 jūdzēs (40,232 km), nosoļojot 3.32:26, un labojot pasaules rekordu 40 km (3.31:08). Šajās sacensībās viņš pieveica savus slavenos sāncenšus, Eiropā labi zināmos soļotājus Albertu Plambu, Paulu Zīvertu un šveicieti Artūru Švābu. Jāņa Daliņa sasniegtie rezultāti 40 km un 25 jūdzēs bija Latvijas vieglatlētu pirmie oficiālie IAAF apstiprinātie pasaules rekordi. Par godu Jāņa Daliņa uzvarai un sasniegtiem rekordiem skatītāji cēlušies kājās un skaļi dziedājuši Latvijas valsts himnu. 1933.gada 1.jūnijā Rīgā Jānis Daliņš vienā soļojumā sasniedza četrus oficiālus pasaules rekordus: 20 km – 1.34:26; 15 jūdzēs – 1.56:09,8, divās stundās – 24,843 km, 25 km – 2.00:45,9. 1934.gadā, piedaloties pirmajā Eiropas vieglatlētikas čempionātā Turīnā, Itālijā, izcīnīja zelta godalgu 50 km soļošanas distancē un kļuva par pirmo Eiropas soļošanas čempionu. Par izciliem panākumiem sportists apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Sportista slava atspoguļojās arī populārajā kultūrā – dziedātāja Jāņa Āres radītā dziesma “Ak, kaut man Daliņa kājas būtu!” tika plaši dziedāta 20.gadsimta 30.gados un iekļauta pirmajā Rīgas radiofona izdotajā skaņuplatē.

Tā kā stadions Valmierā kļuva par mazu, lai varētu sarīkot starptautiskas sacensības un tajā iekļūtu visi, kuri vēlējās redzēt Jāni Daliņu soļojam, 30.gadu vidū Valmierā sāka būvēt jaunu stadionu. Pateicoties par sasniegto un godinot izcilo sportistu, stadionam Daliņa vārdu piešķīra Atmodas laikā.

Šobrīd noslēgumam tuvojas Jāņa Daliņa stadiona vērienīgie pārbūves darbi un vieglatlētikas manēžas būvniecība, lai jau drīz sportistus un sporta entuziastus uzņemtu modernā, starptautiskajiem standartiem atbilstošā stadionā.

Pastmarku un aploksni sākotnēji varēs iegādāties Rīgas 10.pasta nodaļā Elizabetes ielā 14/43, Rīgas 50.pasta nodaļā t/c Origo, Stacijas laukumā 2, pasta centrā “Sakta” Brīvības bulvārī 32 Rīgā, kā arī Latvijas Pasta e-veikalā https://veikals.pasts.lv/.

Jauno pastmarku bloku un aploksni Jānis Daliņš iespējams aplūkot šeit.

Informācija tapusi sadarbībā ar Latvijas Pasts: https://www.pasts.lv/lv/zinas/filatelijas_zinas/5920-latvijas-pasts-velta-pastmarku-ieverojamajam-latviesu-vieglatletam-janim-dalinam

Foto: Latvijas Pasts vizualizācija